Zadbaj o trawnik wiosną - istotne porady

Po każdej zimie trzeba zregenerować i wyprowadzić trawnik do pożądanego efektu. Aby dobrze to zrobić trzeba zastosować się do istotnych porad w ogrodnictwie. Zobacz, co musisz zrobić, aby twój trawnik powrócił do idealnej formy.

Zregeneruj trawnik po okresie zimowym

Na samym początku, aby uzyskać zdrowy i odżywiony trawnik trzeba oczyścić jego powierzchnie. Zgrabienie liści i zebranie starej, uschniętej trawy to pierwszy krok. Czasami możesz napotkać miejsca, które przez zimę zgniły bądź zostały pozbawione darni. W takich miejscach możesz posadzić trawę, która nie tylko będzie odporniejsza na uszkodzenia, ale szybko załata dziury. Trawa samo zagęszczająca posiada obie te cechy, możesz przeczytać więcej na jej temat tutaj.

Nawożenie trawnika

Pierwsze nawożenie trawnika po okresie zimowym i po oczyszczeniu powierzchni z suchych liści i zgniłej trawy musi zostać przeprowadzone pod koniec marca bądź na początku kwietnia. Po skoszeniu używa się z specjalnie dedykowanych nawóz do trawy np. na wiosnę albo startowych. Takie nawozy wyróżniają się wysoką zawartością azotu, fosforu, potasy, magnezu i wapnia.

Chwasty i mech – jak je pokonać?

Ze wzrostem trawy, niestety wzrastają nie tylko chwasty, ale i mech. Pozbycie się tych nie proszonych gości może pochłonąć dużo czasu i pracy. Dlatego warto tutaj zainwestować w odpowiednie preparaty spryskujące, które uszkodzą głęboko osadzone korzenie i doprowadzą roślinę do obumarcia. Używanie nawozów, które blokują rozwijanie się chwastów i mchu też warto wprowadzić w pielęgnacje trawnika.

Wertykulacja i aeracja

Trawnik po zimie może być mniej dotleniony, dlatego konieczne jest zadbanie o dopływ tlenu i dostarczenie mu odpowiednich składników odżywczych. Dlatego możesz wziąć widły i po nakłuwać trawę, co pozwoli wodzie na głębsze wniknięcie do gleby wraz z witaminami i minerałami oraz potrzebnym powietrzem.

Pamiętaj, że trawa do prawidłowego rozwoju i pięknego wyglądu potrzebuje około 5 litrów wody na metr kwadratowy. Dlatego jeśli nie ma gorących dni i suszy nie należy podlewać trawnika zbyt intensywnie. Zapotrzebowanie na wodę dostosuj do aktualnie panującego klimatu. Nie dostarczaj jej ani za dużo, ani za mało.

Trawę podlewaj zawsze rano, gdyż podlewanie wieczorne i wilgoć temu towarzysząca może doprowadzić do powstawania grzybów.