WordPress – motyw a szablon

Czym się różnią szablony i motywy WordPress? Co oznaczają te pojęcia? Jak zmienić motyw na blogu? Sprawdź koniecznie nasz artykuł, by się tego dowiedzieć!

Szablony i motywy WordPress – czym się różnią te dwa pojęcia?

Wśród entuzjastów platformy CMS WordPress wciąż panuje niemałe zamieszane, jeśli chodzi o dwa pojęcia, mianowicie szablon i motyw. Często są one używane zamiennie, mimo to należy jednak pamiętać, że szablony i motywy WordPress nie są synonimami.

Szablon WordPress – co to takiego?

Szablon (z języka angielskiego template) to plik definiujący obszar stron internetowych generowanych przez motyw. Innymi słowy, każdy element strony internetowej posiada swój szablon – nagłówek, paski boczne, stopka, pole treści.

Szablony są nazywane potocznie templatkami, pojęcie to pojawia się także w odniesieniu do innych dziedzin, nie tylko stron internetowych i WordPress. Jest to funkcja motywów, która pozwala na stworzenie dodatkowych styli dla podstron bloga.

Motyw WordPress – co to takiego?

Motyw (z języka angielskiego theme) to zbiór plików, które definiują wizualny wygląd bloga – jego kolorystykę, wygląd czcionek itd. To właśnie motyw odpowiada za wygląd strony i wyświetlanie treści oraz grafik, które widzi czytelnik bloga. Innymi słowy, motyw jest rozszerzeniem, które definiuje wygląd strony WordPress.

Motywy w WordPress są instalowane w podkatalogu /wp-content-themes. Do plików motywu należą między innymi: style.css oraz index.php, a także szereg innych plików, np. single.php, page.php, archive.php, sidebar.php czy 404.php. Strona internetowa stworzona w WordPress korzysta na raz zawsze tylko z jednego motywu, bez względu na to, ile plików posiadamy.

Motywami strony internetowej można zarządzać z poziomu kokpitu. Wystarczy wejść do sekcji Wygląd, a następnie kliknąć zakładkę Motywy. Mogą one zawierać wbudowane szablony, przykładowo, domyślny szablon WordPress Twenty Fourteen zawiera wbudowane dwa szablony. Często też posiadają wbudowane widgety i slidery.

Szablony i motywy WordPress – skąd można je wziąć?

Skąd wziąć szablony i motywy WordPress? Jednym z najpopularniejszych źródeł, z których można je pobrać za darmo, jest oficjalne repozytorium WordPress. Można tam znaleźć wiele ciekawych i sprawdzonych szablonów oraz motywów ze wbudowanymi szablonami. Większość z nich jest estetyczna, czytelna i łatwa w personalizacji, posiada także wszystkie niezbędne funkcje, by stworzyć uniwersalną stronę internetową. W wyborze tego właściwego motywu WordPress mogą pomóc oceny użytkowników, ilość pobrań danego motywu oraz informacje odnośnie ostatniej aktualizacji.

Wokół WordPress zdążyła się już zbudować duża społeczność, dlatego estetycznych motywów możemy szukać także poza oficjalnym repozytorium, należy jednak mieć się na baczności i pobierać je tylko ze sprawdzonych źródeł, by nie narazić swojego bloga lub strony internetowej na cyberniebezpieczeństwo.

Inny, pewniejszy sposób na pozyskanie ciekawego motywu na bloga to motywy Premium. To bardzo profesjonalnie przygotowane motywy, które nadają się idealnie do tego, by stworzyć stronę internetową dla firmy. Płatne motywy WordPress posiadają często wbudowane przydatne wtyczki, są łatwe do zoptymalizowania pod kątem SEO oraz bezpieczne. Dodatkową zaletą jest wsparcie techniczne twórców motywu, na które mogą liczyć jego użytkownicy oraz bieżące aktualizacje, które sprawiają, że korzystanie z motywu jest bezawaryjne.

Wybierając motywy i szablony WordPress, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, by były one:

  • szybkie, tzw. szybko się ładowały,
  • funkcjonalne,
  • dostosowane pod kątem SEO,
  • aktualne i obsługiwały niezbędne wtyczki,

Wbrew pozorom ta ostatnia cecha powinna wpłynąć w najmniejszym stopniu na decyzję.

Jak zmienić motyw na blogu?

Warto co jakiś czas odświeżać wygląd strony internetowej lub bloga, by jej oprawa wizualna była zgodna z obowiązującymi standardami i wyglądała nowocześnie. Jak zmienić motyw na blogu? Najpierw warto przemyśleć, co konkretnie chcemy zmienić, jakich elementów potrzebujemy na stronie.

Instalacja wybranego motywu trwa kilka sekund. Przed wyborem należy jednak przypilnować kilku spraw i wykonać kilka działań, które mogą być czasochłonne. Najważniejsze z nich to: utworzenie kopii bezpieczeństwa danych, warto też przetestować kilka motywów, zanim zdecydujemy się na jeden konkretny. Nie wszystkie z nich będą spełniać nasze potrzeby.

Kolejna kwestia to grafiki. Istnieje duża szansa, że stare zdjęcia na blogu nie będą odpowiadać wymogom nowego motywu i będzie je trzeba odpowiednio dostosować, co także będzie czasochłonne. Niektóre z nich mogą być zbyt małe i się rozpikselować, inne będą zbyt duże i ich zawartość nie będzie się wyświetlać poprawnie.

Warto także pochylić się nad wtyczkami. Po aktualizacji motywu wiele z nich będzie trzeba zainstalować na nowo, a z niektórymi nowy motyw może nie współpracować. Na szczęście zmiana motywu nie powinna wpłynąć znacząco na SEO strony. O ile zachowamy oczywiście starą strukturę stron i wpisów.

Czytaj więcej