Własny biznes – od czego zacząć, najciekawsze pomysły

Niniejszy artykuł pod tytułem Naprawianie baz danych może uratować Twój biznes! nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Naprawianie baz danych może uratować Twój biznes! należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zamarzył Ci się własny biznes, ale nie wiesz od czego zacząć i jakie będą koszty? W dzisiejszym wpisie omawiamy, jak założyć własny biznes bez inwestycji, odpowiadamy także na pytanie, czy możliwe jest, by prowadzić własny biznes w domu. Sprawdź koniecznie!

Własny biznes – od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie, na którym coraz częściej myślisz o własnej firmie, prawdopodobnie jesteś gotów na to, by założyć własny biznes. Od czego zacząć? Wbrew pozorom wcale nie musisz posiadać gigantycznych środków. Na początek wystarczy dobry pomysł i konsekwentne działanie. Ale zacznijmy od początku.

Oto kilka kroków do założenia własnego, dobrze prosperującego biznesu:

 • Przemyśl dokładnie, czym chcesz się zajmować i podejmij wreszcie decyzję, by zajmować się tym zawodowo,
 • Przeanalizuj, czego potrzeba, by zrealizować Twój pomysł,
 • Zbadaj rynek, konkurencję i zapotrzebowanie na dany produkt / usługę,
 • Oszacuj koszty realizacji Twojego pomysłu,
 • Oszacuj potencjalne zyski płynące z wdrożenia pomysłu – Twojej firmy – w życie,
 • Działaj, analizuj, monitoruj i nie spoczywaj na laurach.

Brzmi prosto? Wbrew pozorom to wcale nie takie trudne, by wreszcie założyć własny biznes!

Własny biznes – jakie są koszty?

Zastanawia Cię pewnie, ile kosztuje założenie własnej firmy. Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa – tylko od Ciebie zależy, czy biznes, który rozpoczniesz pochłonie wiele środków, czy nie będzie wymagał od Ciebie dużych inwestycji.

Własny biznes bez inwestycji – czy to możliwe?

Własny biznes bez inwestycji też jest możliwy! W ten sposób można pracować np. jako grafik, czy specjalista ds. social media. Do takiej pracy potrzebne są jedynie podstawowe narzędzia, które, zakładamy, że już posiadasz, skoro masz doświadczenie w tej branży. Inny sposób, to pozyskanie dotacji na rozpoczęcie działalności. Możesz się o nią starać w Urzędzie Pracy (np. dotacja z Funduszu Pracy dla bezrobotnych), w Unii Europejskiej (dotacje w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych). Inna alternatywna opcja to pożyczka.

Jak założyć własny biznes w domu?

Jak założyć własny biznes w domu? To bardzo proste. Wystarczy zostać:

 • Korepetytorem,
 • Tłumaczem,
 • Copywriterem,
 • Projektantem wnętrz,
 • Web designerem,
 • Ilustratorem,
 • Programistą,
 • Opiekunką dla dzieci,
 • Opiekunką dla zwierząt,
 • Blogerem/Vlogerem.

Każda z wyżej wymienionych profesji wymaga jedynie umiejętności i… szybkiego internetowego łącza oraz dostępu do podstawowych narzędzi pracy, np. komputera. Inny ciekawy pomysł na biznes w domu, to wynajmowanie swojego mieszkania lub jego części innym osobom. W taki sposób możesz wynajmować między innymi poprzez platformę Airbnb.

Dobrym rozwiązaniem może okazać się także trener online – jeśli posiadasz jakieś specyficzne kompetencje lub umiejętności, możesz sprzedawać tę wiedzę innym, nie wychodząc z domu. Wystarczy sprawne łącze internetowe, kreatywność w przygotowywaniu materiałów szkoleniowych i dostęp do kamerki, by w razie potrzeby móc połączyć się ze swoimi kursantami przez skype. W ten sposób można uczyć online np. języków obcych, programowania lub muzyki!

Ciekawe pomysły na własny biznes

Jeśli szukasz ciekawych pomysłów na biznes, warto zainspirować się poniższymi propozycjami:

 • Konsultant randkowy – to nie żart, na Zachodzie powoli powstają takie profesje! Osoba, która pracuje na tym stanowisku, odpowiada za pomoc w tworzeniu profili na portalach randkowych – doradza, co robić, by użytkownik portalu miał wiele ofert i propozycji oraz jak spersonalizować konto w popularnych aplikacjach randkowych tak, by mieć wiele trafionych dopasowani!
 • Planer Wedding, organizator imprez firmowych – praca na stanowisku organizatora imprez to czysta przyjemność i wiele wyzwań. Jeśli jesteś kreatywny, posiadasz doświadczenie w organizowaniu różnych wydarzeń, warto pójść w tę stronę i stworzyć biznes, który nie tylko będzie dla Ciebie zarabiał, ale i dawał wiele satysfakcji!
 • Mobilna restauracja, czyli foodtruck – foodtrucki są coraz bardziej popularne, także w Polsce. Taką mobilną restaurację można otworzyć praktycznie wszędzie. Działalność można wypromować na wielu branżowych imprezach dla miłośników dobrego jedzenia. To dobry pomysł dla osób, które marzą o własnej restauracji, ale boją się ogromnych kosztów związanych z wynajmem i prowadzeniem lokalu.
 • Home Staging – home staging to przygotowywanie mieszkania tak, by klientowi udało się je sprzedać. Rynek sprzedaży mieszkań jest bardzo dynamiczny, w związku z czym zawód ten jest ciągle potrzebny. Jeśli masz smykałkę do urządzania wnętrz i cechujesz się dobrym gustem, być może to pomysł dla Ciebie?
 • Groomer – kochasz psowate i pracę ze zwierzętami? Praca jako groomer na pewno dostarczy Ci wiele satysfakcji. Poza regularnymi wizytami u weterynarza właściciele psów, zwłaszcza tych rasowych i wystawowych, korzystają także z usług groomera. To dobry pomysł na biznes!