Polskie firmy coraz częściej korzystają z outsourcingu logistyki. Czy to faktycznie dobre rozwiązanie? Co można zrobić, by logistyka w biznesie była na wysokim poziomie? Podpowiadamy jak usprawnić łańcuch dostaw!
Logistyka w biznesie – czym jest łańcuch dostaw?
Łańcuch dostaw to bardzo szerokie pojęcie, odnoszące się do wszystkich czynności wykonywanych przed tym, jak produkt trafia do finalnego odbiorcy.
Na łańcuch dostaw składają się:
- Etap rozwoju
- Magazynowanie surowców
- Etap produkcji
- Magazynowanie produktów
- Dystrybucja produktów
- Sprzedaż produktów
- Obsługa posprzedażowa
- Obsługa zwrotów i reklamacji
Logistyka w biznesie to przede wszystkim transport i magazynowanie. Wszystko zaczyna się w momencie, gdy dany towar jest wytwarzany. Następnie transportuje się go do magazynów oraz dystrybuuje jako gotowy produkt wśród sprzedawców. Sprzedawcy z kolei transportują dany produkt do zainteresowanych klientów. Jak można usprawnić te wszystkie procesy i przyspieszyć rozwój firmy?
Logistyka w biznesie – jak usprawnić zarządzanie łańcuchem dostaw?
Coraz więcej polskich firm decyduje się outsourcing logistyki. Rozwiązanie to ma na celu zaoszczędzić czas, a także wydatki związane z prowadzeniem logistyki w firmie.
Na outsourcing logistyki mogą składać się takie działania, jak:
- pakowanie i przepakowywanie produktu
- magazynowanie towarów
- inwentaryzacja
- kompletowanie zamówień
- etykietowanie towarów
- współpraca z firmami kurierskimi
- obsługa reklamacji i zwrotów
- utylizacja odpadów
Outsourcing pozwala przedsiębiorstwom funkcjonować w oparciu o sprzedaż i promocję, bez martwienia się o logistykę. Zlecając usługi logistyczne zewnętrznemu podmiotowi, można także zoptymalizować wydatki – nie trzeba zatrudniać dodatkowych rąk do pracy, podnajmować dodatkowej przestrzeni magazynowej, ani szkolić pracowników. Wszystkie te usługi wykona firma logistyczna!
Aby procesy sprzedażowe i posprzedażowe przebiegały sprawnie, kluczowy jest wybór operatora logistyki. Przed rozpoczęciem rozmów z firmą, która świadczy takie usługi, należy przeanalizować potrzeby przedsiębiorstwa. Dobra firma logistyczna jest gotowa do rozmowy i wypracowania wspólnie najlepszego rozwiązania. Warto zwrócić uwagę na portfolio, opinie dotychczasowych klientów, a także takie aspekty, jak terminowość, koszt i bezpieczeństwo dostaw.
Dobry operator logistyki nie tylko wywiąże się z umowy, ale również zaproponuje szereg dodatkowych usług. To idealna opcja dla przedsiębiorców, którym zależy na rozwoju e-sklepu i optymalizacji łańcucha dostaw!