Marketing sensoryczny to działania, które mają na celu zaangażowanie wielu różnych zmysłów konsumentów. W ten sposób można wykorzystać między innymi kolory w marketingu. Które barwy można zastosować, by wywołać u odbiorcy reklamy zakładaną reakcję?
Kolory w marketingu – jak barwy wpływają na nasze odczucia?
Odpowiednio użyte kolory w marketingu mogą wpłynąć na zachowania konsumentów i wywoływać konkretne odczucia względem naszej marki. W ten sposób można przekazać ważne informacje na temat produktu, odwołać się do emocji klienta, zwiększyć zainteresowanie oraz zachęcić do zakupu. Skuteczny przekaz reklamowy lub opakowanie produktowe powinny zostać zaprojektowane z uwzględnieniem wpływu kolorów na ludzką psychikę. Które z nich warto stosować?
Kolory w marketingu – te barwy wpływają pozytywnie na odczucia konsumentów względem marki!
Badania dowiodły, że na postrzeganie marki wpływają pozytywnie następujące kolory:
- Czerwony – kolor, który pobudza do działania, budzi skojarzenia z pasją i przykuwa uwagę. Może być stosowany do akcji promocyjnych, a także na opakowaniach produktowych.
- Czarny – elegancka czerń nadaje się do kampanii reklamowych luksusowych produktów i usług. Czarne akcenty na opakowaniu lub stronie internetowej kojarzą się z władzą i prestiżem.
- Niebieski – to kolor, który jest najbardziej lubiany przez klientów. Kojarzy się z lojalnością, stabilnością i mądrością. Niebieskie kolory są często stosowane w identyfikacji wizualnej banków oraz firm zajmujących się finansami.
- Zielony – zieleń to kolor równowagi i bezpieczeństwa. Dobrze się sprawdza także w przypadku produktów o charakterze naturalnym i ekologicznym
- Biały – biel symbolizuje elegancję, solidność i luksus. Może być wykorzystywana na przykład na opakowaniach produktów z branży elektronicznej. Biały kolor jest także modny w przypadku stron internetowych, ponieważ nadaje im estetyczny i profesjonalny charakter.
Kolory w marketingu – tych barw unikaj!
Kolory, za którymi nie przepadają konsumenci to brąz, fiolet, szary oraz pomarańczowy. Fiolet jest szczególnie nielubiany przez konsumentów płci męskiej, z kolei za pomarańczem nie przepadają panie. Brąz i szary, mimo że mogą kojarzyć się z solidnością i profesjonalizmem, powinny być stosowane z umiarem, ponieważ badania dowiodły, że większość konsumentów nie przepada za tymi dwoma barwami.